Başkandan


Başkandan


Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr Ali Çelik'ten üyelerimize mesajlar.

Telefon: 356 214 10 33 - 1110


Başlık

  • Girişimcilik Kursları
  • Ankara'da Bir Lobi Oluşturuyoruz
  • Şehrimiz İçin Birliktelik Şart
  • Yeniden Merhaba
  • Seçim Öncesi Konuşması
  • Yurt Çapında Örnek Bir Odayız
  • Turizm İçin İlk Adım
  • Sözümüzü Tuttuk
  • Gıjgıj Ramazandan Sonra Hazır
  • Türkiye Cumhuriyeti BüyüktürGirişimcilik Kursları : 

Değerli Üyemiz;

Şehrimizde ilk olarak Odamızın yaptığı ve diğer sivil toplum örgütleri tarafından da örnek alınarak ilimizin geneline yayılan girişimcilik kurslarına 2013 yılında da devam ediyoruz. Tokat, Niksar, Erbaa, Zile ve Turhal ilçelerinde, öncesinde yapılan planlamaya göre devam ediyor olan kurslarımızın Tokat merkezdeki ilk olanıyla Erbaa ilçesinde olanını tamamlamış bulunmaktayız. Bugüne kadar yapılan ve Tokat’ın geneline hitap eden en kapsamlı kurs faaliyetlerimizden birisi olan bu çalışmamız doğrultusunda Tokat Merkez ilçede 4, sırasıyla Erbaa, Niksar, Turhal ve Zile ilçelerinde 4 olmak üzere toplamda 8 kurs planlandı. Tokat Merkez İlçedeki ilk kursumuzla beraber Erbaa ilçesindeki kursumuzu tamamladık. Merkez ilçedeki kursumuzla beraber Niksar’daki kursumuzu da başlatmış bulunmaktayız. Tokat’taki en önemli dış paydaşlarımızdan birisi olan İŞKUR Müdürlüğümüze bu kursları sahiplenmeleri ve ilçelerdeki altyapı konusunda bizlerden desteklerini esirgemeyen Erbaa, Niksar, Zile ve Turhal TSO Başkanlarımıza, Eğitimcilerimiz Yurdagül Sakın, Serdar Sakın Hocalarımıza ve ilgili personelime teşekkür ediyorum.

Sayın Üyemiz;

Akreditasyon denetimlerinin hemen sonrasında önümüzdeki dört yıllık süreç için yeni stratejik plan çalışmalarımıza başlamış bulunmaktayız. Yapacağımız hizmetler, eğitim faaliyetleri, projeler gibi tamamiyle siz üyelerimize odaklı çalışmalarımız bu sayede planlı bir hale getiriliyor. Daha öncesinde yaptığımız 2010-2013 planlamamızda elde ettiğimiz başarının önümüzdeki süreçte de devam etmesini umuyoruz. Dışarıdan profesyonel destek alarak yürüttüğümüz bu planlama sürecinde, değerli zamanlarını ayırarak özveriyle çalışmalara katılan Meclis Başkanımız A.Orhan GÜRGÜNOĞLU’na, Yönetim Kurulu Üyelerime ve Personelime teşekkür ediyorum. Bu planlama haricinde spontane olarak adlandırdığımız yeni fırsatları ve hizmetleri de yine sizlere sunacağımızın bilgisini vermek istiyorum.

Değerli Üyemiz;

Her yıl geleneksel olarak yaptığımız, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin de destekleriyle yürütüyor olduğumuz öğrenci yardımlarımızı bu yılda gerçekleştireceğiz. Geçtiğimiz yıl bot olarak yaptığımız bu yardımlar, bu yıl kaban yardımı olarak yapılacak. Milli Eğitim Müdürlüğümüz vasıtasıyla ulaştığımız okullardan ihtiyaç sahibi öğrencilerimizin listesini, cinsiyet ve beden numarası bazında istemiş bulunmaktayız. Okullardan gelecek cevabi yazılar sonrasında netleşecek rakamlara göre ihale sürecimizi başlatacağız. İhale sürecinin tamamlanmasıyla birlikte ihtiyaç sahibi öğrencilerimize bu yardımları yine bizzat ulaştıracağız.

Seçimlerin ertelenmesiyle birlikte ötelenen Yöresel Ürünler Fuarı gibi, Tokatta daha öncesinde ilkini gerçekleş-tirdiğimiz Tarım Fuarının ikincisini de bu yıl Aralık Ayında gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Geçtiğimiz günlerde, Tarım ve Hayvancılık alanında şehrimizde kanaat önderi olan sivil toplum örgütü liderleri ve bürokratlarımızla bir araya gelerek tarihi kesinleştirdik. 26-29 Aralık tarihlerinde yapılacak olan Fuarı daha öncesinde olduğu gibi Atlas Fuarcılık firması organizas-yonuyla gerçekleştireceğiz. Bu furada biz Tokat TSO olarak da stand kuracağız. Orada görev alacak personellerimizden ihtiyaç duyduğunuz her anda bilgi ve danışma ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Yapılacak olan organizasyona bizlerle birlikte gönül veren kamu kurum ve kuruluşu temsilcilerimize ve sivil toplum örgütü liderlerine de ayrıca teşekkür ediyorum.

Değerli Üyemiz;

Odamız lobicilik faaliyetleri kapsamında, TOBB’a bağlı kurum ve kuruluşlarda Yönetici Düzeyinde temsilci bulundurmaya çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızdan başarıya ulaştıklarımızın en sonuncusu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Erol CAN’ın TOBB Emekli Sandığındda delege olarak yer bulması oldu.

Sözlerimi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı kutlayarak noktalıyor, sağlıklı, mutlu ve bol kazançlı günler diliyorum.


Ankara'da Bir Lobi Oluşturuyoruz : 

Sayın Üyemiz;

Seçim sürecinin atlatılması ve başta siz değerli üyelerimiz tarafından olmak üzere; siyasilerimiz, bürokratlarımız ve sivil toplum örgütlerinden gelen tebrik ziyaretlerinin bitmesinin hemen ardından çalışmalarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu dönem için ortaya koyduğumuz öncelikli hedeflerimiz arasında, özellikle şehrimizin hızlı bir şekilde kalkınmasına yardımcı olacağına inandığımız Ankara'da bir Tokatlılar Lobisi oluşturmak olacak. Bundan önceki dönemlerde İlimiz Valisi, siyasileri, bürokratları, il ve ilçe belediye başkanları, sivil toplum örgütleri ve kanaat önderleriyle yaptığımız sadece Tokat ölçeğinde yapılan birleşimler ve bu birleşimler sonrası ulaşılan hedefleri bir adım daha öteye götürerek, özellikle ülkemizin nabzının attığı Ankara'da söz sahibi olabilmek için çalışmalarımıza başladık. Konuyla alakalı olarak Ankara'da bir dizi ziyaret gerçekleştirerek sonrası için planlama çalışmalarımıza başlamış olduk. Milletvekillerimiz başta olmak üzere Ankara'da yaşayan ve devlet bürokrasisinde üst yönetimlerde yer alan Tokatlı hemşerilerimizin sizlere selamlarını getirdik.

Sayın Üyemiz;

Yeni oluşan meclisimizle ilk toplantılarımızı gerçekleştirdik. Meclisimiz her ne kadar seçimlere giren 3 farklı listeden gelen isimlerden oluşuyor olsa da; hepimizin ortak paydasının Tokat olduğunu ve bu payda doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyor olduğumuzun bilinmesini istiyorum. Meclisimizde yer alan isimlerimizin tamamı sizlere ve şehrimize hizmet etmek için bu göreve talip olmuş arkadaşlarımızdır. Sizlerin teveccühüyle meclisimizde olan arkadaşlarıma şimdiden yapacakları çalışmalarda kolaylıklar diliyorum.

Değerli Üyemiz;

Her yıl geleneksel hale getirdiğimiz Ramazan Yardımı Paketlerini bu yıl da yapmayı düşünüyoruz. Konuyla ilgili olarak bir komisyon oluşturup, bu komisyon nezaretinde ihaleye çıkacağız ve yardım paketlerimizi bir taraftan tespitini yapıyor olduğumuz ihtiyaç sahibi hemşerilerimize ulaştıracağız. Şimdiden hepimiz için bereketli bir Ramazan geçirmeniz duası ile, işlerinizde kolaylıklar ve bol kazançlar diliyorum.

 

Şehrimiz İçin Birliktelik Şart : 

Değerli Üyelerimiz;

11 Mayıs'ta gerçekleştirdiğimiz seçimlerin ardından gerek sizlerden, gerek siyasi ve bürokratlarımızdan, gerek ise sivil toplum örgütü temsilcilerimizden birçok ziyaret kabul ettik. Ziyaretlerin tamamında aldığımız övgüler, her şeyden önce siz değerli üyelerimizin istikrarı devam ettirmesi üzerine almış olduğunuz karardı. Sizlerden aldığımız ikinci dönem yetkisiyle birlikte çalışmalarımıza devam ediyor olduğumuzu, yeni projelerle birlikte Odamızı mevcut durumundan daha da öteye götürme planlamalarımızı tamamlamak üzere olduğumuzu bildirerek, tüm arkadaşlarım adına, bir kez daha bültenimiz aracılığıyla sizlere teşekkürlerimi sunuyorum.

Değerli Üyemiz;

Bültenimizin bu ay 25. sayısında sizlere sesleniyorum. Odamızdaki tüm faaliyet ve çalışmaların, ziyaretlerin sizlere yazılı birer belge olarak raporlandığı yayın organımız 2 yıldır sizlere ulaştırılıyor. Her konuda şeffaf bir yönetim anlayışında olduğumuzun en büyük ispatlarından birisi olan Oda Bültenimizin bu sayısında bizlere gerçekleştirilen ziyaretlerin bir kısmını sizlerle paylaşıyoruz. Bu şeffaflığın yanında 2009 - 2013 döneminde almış olduğumuz tüm Yönetim Kurulu kararlarının yer aldığı ALMANAK'ımızda da her şeyi açıkça kamuoyuyla paylaştık. Üstü kapalı hiçbir çalışmanın olmadığının deliği niteliğindeki bu yayın organlarımız sayesinde, seçimler öncesinde ortaya koyulan çirkin söylemlerin tamamı biz cevap dahi vermeden yalanlanmış oldu. Başta sadece yapılanların Odamızın gerçek sahipleri olan sizlerle paylaşımı olarak gördüğümüz bu çalışmalarımızı gerçekleştirmekte aslında ne kadar da iyi yaptığımızı; karşılaştığımız çirkinlikler sonrasında fark ettik ki; bu mahiyette siz değerli üyelerimizi ve kamuoyunu bilgilendirmeye yönelik benzer çalışmalara devam edeceğiz.

Değerli Üyelerimiz;

Tokat ve ilçelerinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne bağlı olarak hizmet veren Oda ve Borsalarımızda seçimler tamamlandı. Biz de Ağabey Oda olarak gerek yeniden göreve gelen, gerek ise görevi yeni alan arkadaşlarımızı bir araya getirdik. Bu kaynaşma toplantısında Oda ve Borsa yöneticilerimiz birbirleriyle tanışma fırsatı yakalayarak Tokat için düşündüklerini paylaşma şansı buldular. Bu karşılıklı fikir alışverişlerinin sürekli olarak tekrarlanması ve her zaman haykırdığımız birlik olma ihtiyacının giderilmesi çalışmalarımız devam edecektir.

Tabi birliktelik hayallerimiz bu kadarıyla da sınırlı değil. Tüm sivil toplum örgütlerimiz, bürokratlarımız, siyasilerimiz ve Tokat'ın önde gelen isimleriyle yeniden bir araya gelme arzusundayız. Daha öncesinde oluşturduğumuz güçle neler başardığımızı gördükten sonra, hedefleri olan şehrimizdeki fikir babalarının yalnız mücadele veriyor olmalarını istemiyoruz. Aynı duyguları paylaştığımız tüm dış paydaşlarımızla bir araya gelerek, şehrin şaha kalkması için neler yapılabiliri tartışmak, çözüm önerileri getirmek ve bu önerilerin uygulamaya konması için takipçi olma görevlerimizi, yaşadığımız yoğun dönemin atlatılmasıyla birlikte icra etmeyi en öncelikli hedefimiz olarak belirledik. Siz değerli üyelerimizin de konuyla ilgili desteklerini ve önerilerini beklediğimizi de ifade ediyor, işlerinizde hayırlı kazançlar diliyorum.
Yeniden Merhaba : 
Değerli Üyelerimiz;

Bundan önceki sayımızda sizlere bu köşeden dönemin son seslenişini yapmış, yeniden aday olduğumu deklare etmiş ve desteklerinizi beklediğimizi ifade etmiştim. Bugün yine bu köşeden, sizlere dönemin ilk Merhabasını veriyor olmanın mutluluğunu yaşadığımı belirtiyor, bizleri yeniden layık gördüğünüz bu görevi hakkıyla yerine getireceğimizin taahhüdünü vermek istiyorum. Her birinize ayrı ayrı teşekkür ederim.

11 Mayıs 2013 Cumartesi günü gerçekleşen seçimler sonrasında ortaya çıkan sonuç, bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. Zira sizler, geçtiğimiz dönem içerisinde yapmış olduğumuz faaliyetlerin sadece bizlerin doğrusu olmadığını göstermiş oldunuz. Bizler ise sizlerin de takdirini kazanmış işlerin altına imza attığımızı anlamış olduk. Oluşan yeni Meclisimiz ve Yönetim Kurulumuzla, aynı ciddiyet, aynı disiplin ve aynı heyecanla hizmet etmeye devam edecek, istikrara evet diyen sizlerin, beklentilerini boşa çıkarmayacağız.

Seçim öncesinde ve seçim esnasında; Ticaret ve Sanayi Odası'na yakışır olgunlukta davranan, komitelerimizden adaylıklarını açıklayan, hizmet yarışı heyecanını gönülden yaşayan, komitelerini temsil etmek üzere sandıktan çıkan ya da çıkamayan tüm arkadaşlarıma da teşekkür etmek istiyorum. Bu süreçte tüm adaylarımızın yaptıkları çalışmalar; üyelerimizin beklentilerinin hangi doğrultuda olduğu ve yeni dönemde sandıklara oy vermeye gelenlerin neyi ne kadar önemsediği konularında bizlere önemli katkı sağlamıştır. Siz değerli üyelerimizin olur verdiği yönetim anlayışımız, bundan önceki dönemde olduğu gibi bu katkıları da yabana atmayacaktır.

Sizlere bir kez daha teşekkür ediyor, oylarınızla oluşan 24 kişilik yeni Meclisimizde görev alan tüm arkadaşlarıma başarılar diliyor, özellikle seçim sürecinde tarafsızlığını koruyarak, ciddiyet ve hassasiyetle sürece katkı sağlayan personel arkadaşlarıma işlerinde kolaylıklar diliyorum

 

Seçim Öncesi Konuşması : 

Değerli Üyemiz;

Göreve geldiğimiz günden bu yana birçok çalışmanın altına imza attık. Yapılan bu çalışmaları bireysel başarıdan çok oluşturduğumuz ekip ile beraber yapılan doğru işlerin olumlu sonuçları olarak yorumluyoruz. Şubat 2009'da Oda yönetimine geldiğimizde ilk iş olarak "Aslan yattığı yerden belli olur" düsturundan yola çıkıp, hizmet binamızı acil tadilata soktuk. Sadece dış güzellik değil, elektronik altyapının yenilenmesi ile birlikte hizmet standardını da üst seviyelere çıkarıp, siz üyelerimizin profesyonelleştirilen personel ile birlikte kısa sürede işlemlerini gerçekleştirmeye başladık. Soğuk banko sisteminden birebir görüşmelerle hizmet vermeye başlayan Odamız, modernize edilmiş son hali ile birlikte şikayetleri neredeyse yok denecek bir seviyeye ulaştırdık. Bu değişimleri fiziksel ve yapısal olarak kategorilendirip, çözüm odaklı çalışmalar eşliğinde hedeflenen sonuca ulaştık.

Değerli Üyemiz;

Hizmette zihniyeti değiştirme önceliğimiz doğrultusunda Oda içi yapısal hizmet ağını geliştirilerek, Odamızı sadece üye ihtiyaçlarını karşılayan bir kurumdan şehrin genelinin sorunlarına çözüm önerileri getiren bir kurum haline getirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Avrupa'dan bile çok daha ileri düzeyde hizmet veren Odamız yurt genelinde hizmet veren 365 Oda ve Borsa içerisinden sıyrılarak, dönemimizde kalitesi onanmış 85 Oda içerisine girdi. Akredite olmuş bir Oda olarak, hizmet ağımızı oluşturduğumuz yeni birimlerle de genişletmiş olduk. Profesyonel personel istihdamı ile birlikte, Basın - Yayın Departmanı, K Belgeleri, Sigortacılık Levhaya Kayıt, Kapasite Raporları, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi (İGEME) birimleri oluşturduk. Kredi Garanti Fonu (KGF) ile ilgili çalışmalarımızda son noktaya geldik. KOSGEB'in İl Müdürlüğü statüsü kazanması için yaptığımız lobi çalışmalarından başarılı sonuçlar elde ettik. Öncesinde Sinerji Odağı olarak Odamız bünyesinde hizmet veren KOSGEB artık bir İl Müdürlüğü olarak şehrimize hizmet veriyor.

Plansız çalışmaya alışmış bir kurum olmaktan kendimizi silkeleyerek, Oda olarak ilk Stratejik Planımızı yaptık. Çalışmalarımızı bu plan üzerinden yürüttük. Hedeflerimizi belirledik ve çizgimizden taviz vermedik. Taşın altına el koymayı alışkanlığımız yaptık. Yaptığımız hiçbir çalışmayı yük olarak görmedik. Şehrin tamamını ilgilendiren sorunlarla alakalı, çözüm odaklı çalışmalarımız oldu. Bu çalışmalarımıza Çalıştay adını vererek kamuoyunu yapılan bu çalışmalarla ilgili sürekli bilgilendirdik. İstihdam sorununun altında yatan en önemli nedenlerden birisi olan mesleksizlik ve ülkemizde hissedilen vasıfsız işgücü fazlalığının önüne geçmek, diğer yandan firmalarda kaliteli eleman istihdamına destek olmak maksadı ile hayata geçirilen Umem Beceri’10 Projesini ilk sahiplenenlerden olduk. Odamız Başkanlığında yürütülmesini sağlayarak toplamda 50'ye yakın kurs açılmasını sağladık. Bu kurslara 1100'ün üzerinde katılımcı sağladık. Mesleksiz gençlerimizin birçoğu bu sayede uzmanlaşmış iş gücü ihtiyacı olan firmalarımızda istihdam edildiler.

Değerli Üyemiz;

Tüm bu çalışmaları yaparken acaba Tokat'ın dışında neler oluyor sorusunu kendimize sormayı da ihmal etmedik. Bizzat kendimizin katıldığı gibi, üyelerimizin de birçok sektörel aktivitelere katılmasını sağladık. Gelişimi uzaktan değil, yerinde inceledik. Fuar organizasyonlarına sektörlerimizin katılımlarını sağladık. Tüm bunların yanında Tokat'ın sahip olduklarını da dışarıyla paylaşmak istedik. Tokat'ta düzenlenen Tarım Fuarına ülkenin her yerinden katılımcı ve ziyaretçi gelmesini sağladık. Bu konuyla ilgili önümüzdeki dönemde bir fuar daha düzenleneceğinin de bilgisini vermek istiyorum."

"Az zamanda çok iş başardık. Göreve geldiğimiz günden beri içinde olduğumuz projelerle şehrimize katma değer sağladık. Üreten bir Oda olduk. Bu projelerle birlikte Odamızın faydalandığı hibeler, Odamız Üyeleri başta olmak üzere şehrin tamamını ilgilendiren; ticari, sosyal, kültürel, turistik anlamda ilimizin gelişmesini sağlamaya yönelik faaliyetler için kullanıldı. Harcamalarımızın yapılan bu hizmetlerle birlikte artmış olmasına rağmen büyümeyi başardık! Odamız Bütçesindeki dört yıllık süreç içerisindeki büyüme oranı yaklaşık olarak %390'ları buldu. Bütçemizdeki bu büyüme, sosyal açıdan şehrimize ve ülkemize yardımcı olmamızı da kolaylaştırdı. Ekonomik ve sosyal projelere ya da organizasyonlara karşılıksız olarak azımsanamayacak boyutta bağışlar yaptık."

Çalışmalarımız halen bitmedi. Önümüzdeki süreçte de Tokat TSO'nun yapacağı çok şey var. Nitekim lobicilik konusunda profesyonelleştik. Oluşturmuş olduğumuz ve sürekli lobicilik yapıyor olan ekibimiz başarılı çalışmaların altına imza atmaya devam ediyor. Son olarak amacı, bazı illerde vergi ve sigorta primi teşvikleri uygulamak, enerji desteği sağlamak ve yatırımlara bedelsiz arsa ve arazi temin etmek suretiyle yatırımları ve istihdam imkanlarını artırmak olan, şehrimizin de istifade ettiği 5084 Sayılı Yasa'nın süresinin Ocak 2013 tarihinde son bulması ile birlikte yaptığımız çalışmalar sonuç verdi. Tasarı aşamasında olan bu mahiyette bir çalışmanın bu ay içerisinde yasalaşmasını beklediğimizi ifade etmek istiyorum. Tıpkı daha öncesinde Havaalanımız ile ilgili olduğu gibi şehrimizi yakından ilgilendiren her tür konuda çalışmalarımızı sürdüreceğimizi belirtmiştik ve yine belirtiyoruz.

Değerli Üyemiz;

Mayıs ayında seçimlerimizi gerçekleştireceğiz. Hizmet için yarışmak erdemdir. Aday olan tüm arkadaşlarıma çalışmalarında kolaylıklar diliyorum. Gerçekleşecek olan seçimlerin ülkemize, şehrimize, tüccar ve sanayicimize hayırlar getirmesini diliyor, saygılar sunuyorum.

 

Yurt Çapında Örnek Bir Odayız : 

Değerli Üyemiz;

2008 yılında almaya hak kazandığımız Kalite Sertifikamızın gözetim tetkikleri Eylül’ün son haftasında gerçekleşmiştir. Türkiye’de çok az sayıda olan bu sistemin, mevcut sisteme entegre edilip edilmediğinin ve çalışıp çalışmadığının tetkik edildiği bu denetimler gayet başarılı geçmiştir. Özellikle TSE ile çalışan işletmelerimiz ve Kalite Yönetim Sistemi’ne sahip kurumlaşmış firmalarımız bu tetkiklerin ciddiyeti konusunda bilgi sahibidirler. Hizmeti tamamiyle üye memnuniyetine dayalı bir şekilde gerçekleştiren çok az sayıdaki kamu kurumu arasında olan Odamız, gururla söylemek gerekirse vermiş olduğu hizmet kalitesi ile diğer Odaların dikkatini çekmekte ve sistemimiz Türkiye’de birçok Oda tarafından taklit edilmeye çalışılmaktadır. Bu taklit sayesinde belgelendirilmeyi hak eden Odalar olduğu gibi, süreçte belge almayı bekleyen Odalar da mevcuttur. Başarılı çalışmalarından ötürü başta Genel Sekreterimiz Yusuf Ziya ERDEM ve Basın Danışmanımız Dursun Ekrem ER olmak üzere, tüm Oda Personelimize göstermiş oldukları üstün çaba ve kaliteli hizmet anlayışından ötürü teşekkür ediyorum.

2012-2013 Eğitim Öğretim Yılının tüm yavrularımız ve siz velileri için hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Eğitim döneminin başlaması ile birlikte hareket gören tekstil, ayakkabı, kırtasiye, taşımacılık gibi sektörlere bağlı özellikle Odamız Üyesi İşletmelerimizin hizmet kaliteleri ile ilgili aldığımız olumlu yorumlar bizleri memnun etmektedir. Odamız üyesi işletmelerimize, tüketiciye karşı göstermiş oldukları olumlu tutum ve davranışlardan ötürü teşekkür ediyorum. Yine her yıl olduğu gibi eğitim öğretim döneminde Oda olarak yaptığımız öğrenci yardımlarına devam edeceğimizi söylemek istiyorum. Bu yıl için gerekli çalışmalarımızı başlatmış durumdayız. Konuyla alakalı olarak güncel bilgileri basın aracılığı sizlerle paylaşacağımızı bilmenizi istiyorum.

Değerli Üyemiz;

Demokratik özgürlüklerin en yoğun bir şekilde kullanılabildiği bir dönemde yaşıyoruz. Korkuların gün be gün geride bırakıldığı şu günlerde Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü anmaktan ve O’nun bize bıraktığı Cumhuriyeti övmekten kendimizi alamıyoruz. Bu ay 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayacağız. Bu önemli günün seneyi devriyesinde, 2012 yılının Türkiye’sinde yaşıyor olmaktan duyduğumuz hazzı çalışanlarımıza ve evde çocuklarımıza anlatmayı unutmayalım. En güzel yönetim biçimi olan Cumhuriyet’in inşasında emeği geçen Başta Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere, bu uğurda canlarını vermiş aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum.  Bayramınız kutlu olsun.

Değerli Üyelerimiz;

Bu ay yaşayacağımız ikinci sevinç ise Mübarek Kurban Bayramımızdır. Sahip olduğumuzu Allah’a sunduğumuz, yine Allah’ın emri ile sunduğumuz kurbanlarımızı başta ihtiyaç sahipleri olmak üzere, eş, akraba ve dostlarımızla paylaştığımız bu bayramın en mutlu bayramlarınız arasında olmasını temenni ediyorum. Paylaşımdaki maneviyatın en yoğun olarak yaşanacağı bu bayramda küslüklerinizin son bulmasını ve kurbanlarınızın Allah katında kabul görmesini temenni ediyorum.

Değerli Üyelerimiz;

Başta sivil toplum örgütleri olmak üzere birçok siyasi parti ve kanaat önderi Odamıza yaptığı ziyaretlere devam ediyor. Ticaret ve Sanayi Odası olarak, ağırladığımız tüm misafirlerimize eşit mesafede davranmaya özen gösteriyor, yapacakları her olumlu çalışmanın altına imza atacağımızı bilmelerini rica ediyoruz. Öyle ki, devam ediyor olan ya da yapacağımız yeni projelerde de bu kuruluşların temsilcilerini aramızda görmeyi talep ediyor ve hizmetlerimizin mümkün olduğunca en tabana kadar ulaşabilmesi için destek beklediğimizi ifade ediyoruz. Daha önceki dönemlerde bültenimiz ve basın aracılığı ile de talep ettiğimiz gibi, siz değerli üyelerimizin de gerçekleştirilebilir projelerini bizlerle paylaşabileceğini yineliyoruz. Sadece bir Tokat var ve bizler burada doğduk, burada öleceğiz. Fikirleriniz, yine sizin çocuklarınızın geleceği için önem arz etmektedir. Lütfen onları birbirinizle paylaşmaktan korkmayın.

Değerli Üyelerimiz;

2012’nin son çeyreğine girdiğimiz bu ayın sizler için kazanç getirmesini temenni ediyor, mutluluk, sağlık ve bereket sizlerle olmasını diliyorum.

 

Turizm İçin İlk Adım : 

Değerli Üyemiz;
Bilindiği üzere Odamız olarak bir misyon üstlenerek ilimizin kalkınmasını hızlandırabilmek adına çalıştaylar düzenlemeye başladık. İlk olarak düzenlediğimiz Ticaret ve Sanayi Çalıştayları sonrasında, İlimiz Valisi, İlimiz Milletvekilleri, İlimiz Belediye Başkanı, Odamız Meclis Başkanı, TESOB Yönetimi ile birlikte ilk çalıştay değerlendirme toplantımızı gerçekleştirerek sorunların çözümü için gerekli olan çalışmaların takibatını yapmaya başladık.

Bu çalışmalarımız sonrasında ilimizin öncelikli sorunları arasında gördüğümüz bir başka konuya yani Turizme yönelerek bir dizi çalıştay gerçekleştirdik. TUDER Başkanı Sayın Kadir ÖZBİLGİN ve Tokat’ta Turizm denince akla ilk gelen 10 kişiden oluşan bir komisyon ile gerçekleştirdiğimiz bu çalıştaylar sonrasında bir Çalıştay Değerlendirme Toplantısı tertip ettik.
Yaptığımız bu toplantıya iştirak eden Sayın Valimiz Şerif Yılmaz’a, Milletvekillerimiz, Zeyid Aslan’a, Dilek Yüksel’e ve Orhan Düzgün’e, Belediye Başkanımız Adnan Çiçek’e, Rektörümüz Sayın Mustafa Şahin’e, İl Genel Meclisi Başkanımız Sayın Mehmet Elibol’a, Vali Yardımcımız Sayın Adnan Oktar’a, Müze Müdürümüz Halis Şahin Beyefendiye, CHP İl Başkanı Sayın Duran Kum’a, MHP İl Başkanı Sayın Murat Polat’a teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca toplantıya katılmayı çok arzu ettiklerini ifade eden fakat yoğun gündemleri nedeni ile iştirak edemeyen Milletvekillerimiz Sayın Şükrü Ayalan ve Sayın Reşat Doğru’ya, Ak Parti İl Başkanı Eyüp Eroğlu’na da toplantıya katılamayacaklarını mazeretleri ile bildirme nezaketinde bulundukları için teşekkür ediyorum.
 
Turizm Çalıştaylarımız ile ilgili detaylı bilgi vermek gerekirse; Tokat'ta turizm geliştirme çalışmalarına altlık oluşturmak üzere, turizme yönelik sorun ve çözüm önerilerini saptamak için 11 Ocak 2012, 18 Ocak 2012 ve 28 Ocak 2012 tarihlerinde üç etaptan oluşan “Turizm Çalıştayı”, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ve Tokat Turizm ve Tanıtma Derneği (TUDER) işbirliğinde gerçekleştirildi. 
 
Söz konusu çalıştayın 11 Ocak 2012 tarihinde yapılan birinci etabı; on kişiden oluşan Çalıştay Danışma Komisyonu üyeleri, 18 Ocak 2012 tarihinde yapılan ikinci etabı; on kişiden oluşan Çalıştay Danışma Komisyonu üyeleri, il ve ilçe belediye başkanları ile il ve ilçe sanayi ve ticaret odası başkanları,  28 Ocak 2012 tarihinde yapılan üçüncü etabı ise kamu kurum ve kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla tamamlanmıştır. Çalıştay'a toplam 60 kişi davet edilmiş, 40 kişilik katılımla çalıştay gerçekleştirildi.
 
Daha öncesinde yapılan çalıştaylarda Tokat'ta turizmin geliştirilmesinin önündeki sorunlar ve çözüm önerileri katılımcılar tarafından dile getirilmiş, tartışılmıştır. Çalıştay sonucunda ortak nokta olarak saptanan bilgiler, bu bilgilerden çıkarılabilecek çözüm önerileri, çözümde yer alması ve çözüm için gerekli parasal kaynakları temin etmesi gerekenler, anket sonuçları ve saha çalışmalarıyla birleştirilerek bir  rapora taşınmaya çalışıldı.
Bu toplantılara İl ve İlçe Belediye Başkanlarımız, Turizmle yakından alakadar olan bürokratlarımız, sivil toplum örgütlerimiz, merkez ilçe dahil bütün ilçelerimizden gelen kanaat önderleri, gazeteci arkadaşlarımız katıldılar. Yapılan beyin fırtınaları ile ortaya çıkan önemli eksiklikler ve en önemlisi envanterimiz 24 Mart 2012 gerçekleştirilmiş olan toplantıda büyüklerimize sunuldu. Bu toplantı ile ilgili önemli derecede mutlu olduklarını ifade eden bürokratlarımız, raporumuzda da bahsettiğimiz üzere, üzerlerine düşen görevleri yerine getireceklerine dair söylemlerde bulundular.
 
Konuyla ilgili raporumuzu gerçekleştirilmiş olan Turizm Çalıştayı Değerlendirme Toplantısı sonrasında kamuoyu ile paylaştık. İsteyen üyelerimiz bu raporu, internet sitemizdeki ilgili haber ekinden bilgisayarlarına rahat bir şekilde indirebilirler.
 
Bu vesile ile özellikle Turizm ile ilgili olan çalıştaylara katılım gösteren, emek ve zaman harcayan başta TUDER Başkanı Kadir ÖZBİLGİN ve Meclis Başkanımız A. Orhan GÜRGÜNOĞLU olmak üzere, çok değerli komisyon üyelerimiz olan; Baro Başkanımız Faruk Bostancı’ya, GOÜ Öğretim Üyeleri Selim ÇAKAR ve Köksal PABUÇCU’ya, Odamız Meclis Üyesi Murat ORUÇ’a, Tokat Kültür Sanat Derneği Başkanı Hasan ERDEM’e, Grand Ballıca Oteli Müdürü Yavuz Yücel ÖZCAN’a ve büyük katkılarından ötürü Turizm İl Müdürümüz Abdurrahman AKYÜZ’e ve son olarak Odamız personeline teşekkürlerimi sunuyorum.
Bugün konuştuklarımızın ve attığımız ilk adımın, yarın birçok hemşerimize ekmek kapısı olmasını diliyor saygılarımı sunuyorum
Sözümüzü Tuttuk : 

Sayın Üyemiz;

Bir önceki sayımızda sizlerle paylaştığımız üzere, bu yıl Antalya’da üçüncüsü düzenlenen Hediyelik, Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı’na tekrar katıldık. Benim kendi tespitlerime göre bu yıl fuara gelen ziyaretçiler geçtiğimiz yıllara göre daha azdı. Bunun sebebini ise hem fuar tarihinin Nisan ayından Haziran ayına alınması hem de fuarı organize eden firmanın değişmesine yoruyorum. Bu olumsuzluğa rağmen buradan gitmeden önce vermiş olduğumuz birincilik sözünü yerine getirdiğimizi de sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. İlk yıl dördüncü olan Odamız, ikinci yıl üçüncülük alarak şehrimize dönmüştü. Tokat’ın geleneksel el sanatı olarak bilinen, bakırcılık, yazma basmacılık, ve çömlekçilik sanatlarının temsilcilerinin, Niksarlı Kaval Ustası Yaşar GÜÇ’ün, Tokat Halay Ekibinin, 30’a yakın ürün çeşitliliği ile bizleri yalnız bırakmayan firmalarımızın alınan bu ödülde büyük katkıları bulunmaktadır. Ben maddi manevi destekleri ile alınan bu birincilikte emeği olan herkese, yönetim kurulumuza ve personelimize teşekkür ediyorum. Ayrıca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın Rifat HİSARCIKLIOĞLU ile yaptığımız ir görüşmede, bu organizasyonun Ulusal Boyuttan Uluslar arası bir boyuta taşınacağı gibi bir izlenim edindim. Böylesi bir organizasyona katılabilmemiz için de Yöresel Ürünlerimizin marka tescil işlemlerinin tamamlanması gerekiyor. Üniversitemiz İşbirliği ile takriben 10 Yöresel Ürünümüzün Coğrafi İşaretinin alınması ile ilgili yapılan çalışmalarımız devam ediyor. Malumunuz yurtdışında sizin oranın nesi meşhur sorusuna verebileceğimiz cevabın belgeli olması gerekiyor. Bununla ilgili proje çalışmalarımıza hız verdiğimizi de siz değerli üyelerimizin bilgisine sunuyoruz.

Değerli Üyemiz;

Geçtiğimiz ay içerisinde düzenlenen ve önem arz eden bir başka çalışmamız ise, Kardeş Ülke Azerbaycan’a düzenlenen iş gezimiz oldu. Başkent Bakü’ye 30 kişilik bir ekiple çıkarma yapan Tokatlılar orada çok iyi karşılandılar. Sayın Valimiz Şerif Yılmaz, Milletvekilimiz Sayın Dilek YÜKSEL ve Odamız Yöneticileri ve Sanayici İşadamlarımızla birlikte düzenlenen gezinin çok verimli geçtiğine inanıyorum. Aslen Reşadiyeli olan Bakü Büyükelçimizin davetleri üzerine yapılan gezide aleni fark edilen bir husus da siz değerli üyelerimizle paylaşmak istiyorum. Bakü güzel bir şehir. Gelirin hemen hemen %60 kadarını petrol ve doğalgazdan karşılanıyor. Yeni yatırımlar için bakir bir şehir gibi görünüyor. Ama mevcut yasaların tatbiki konusunda sıkıntıları çekildiği de çok belirgin. Orada oranın kurallarını bilen insanlarla çalışmak daha mantıklı gibi geliyor. Yine Bakü ile ticari ilişkiler kuran hemşerilerimizden aldığımız bilgilere göre, yazılım ve bilişim anlamında güzel ve bol getirili ticaret yapıldığını öğrendik. Yine tespit ettiğimiz bir başka ticari eksiklik ise karşılıklı güven ortamının bulunmaması. Kendiliğinden oluşan bu sistem, uzun süreli ticaret yapma olanaklarını ortadan kaldırmış ve bu sistemin orada yeniden oturması zaman alır diye düşünüyoruz.

Sayın Üyemiz;

Gıjgıj Projemiz tüm hızı ile devam ediyor. Konu ile ilgili olarak daha öncesinde verdiğimiz Ramazandan Sonra Tesisin hazır olacağına dair sözümüzün arkasındayız. Belki bu Ramazan’da değil ama bir sonraki yıl Ramazan Ayı’nda hepimizin ailesi ile birlikte gidip iftarını açabileceği bir tesisinizin olacağını da bilgilerinize sunuyorum. Bu ay içerisinde başlayacak olan Ramazan-ı Şerifinizin; sizlere, ailenize ve milletimize, bolluk bereket ve bol kazanç getirmesini diliyorum

 

Gıjgıj Ramazandan Sonra Hazır : 

Değerli Üyemiz;

Başta siz değerli üyelerimiz ve sonrasında Tokat’ın tamamı için hizmet verecek olan Gıjgıj tesislerimizin inşaatı hızla devam ediyor. Ramazan Ayının bitmesinden kısa bir süre sonra tesislerimizin kullanıma hazır bir hale geleceğini bilmenizi istiyorum. Özellikle Turizm anlamında atağa geçmesini istediğimiz şehrimizin, bu doğrultuda yaşamış olduğu altyapı eksikliğinin giderilmesi hususunda Odamız olarak üzerimize düşeni yapmış olmanın mutluluğunu hep birlikte yaşayacağız. Bu tesislerimizin örnek teşkil etmesini, tesislerimizin tamamlanması ile birlikte turizm için gerekli yatırımların siz değerli üyelerimiz tarafından yapılmaya devam edileceğini umuyoruz.

Mayıs ayı içerisinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 67. Olağan Genel Kurulu’na katıldık. Benimle birlikte Meclis Başkanımız Sayın Orhan GÜRGÜNOĞLU, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sayın Erol CAN, Meclis Üyemiz Sayın Sinan İŞERİ, aynı zamanda Ankara Delegesi de olan Meclis Üyemiz Sayın hasan URHAN ve Genel Sekreterimiz Sayın Yusuf Ziya ERDEM Genel Kurula katılım gösteren isimler oldu. Odalar Birliği seçimlerinin Ocak, Şubat Mart aylarında NACE Kodlarının tamamlanması ile birlikte gerçekleşeceği bilgisine ulaştık. Mevcut Başkan Sayın Rifat HİSARCIKLIOĞLU yasada belirtildiği üzere bu seçimlerde aday olamıyor. Ama seçimler öncesinde oluşturulabilecek bir yasa ile 3. Dönem Başkanlığına da aday olabilir diye düşünüyorum.  Ama böyle bir olay gerçekleşmeyecek olursa gelecek yıl Mayıs Ayında TOBB faaliyetlerine yeni bir başkan ile devam edecek.

Yine geçtiğimiz ay içerisinde Avrupa Tokatlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından Almanya’da organize edilen bir programa davet üzerine katıldık. Programa Sayın Valimiz, Tokat Belediye Başkanımız, birçok ilçe Belediye Başkanımızla birlikte katıldık. Çok verimli bir görüşme oldu. En azından Avrupa’da yaşayan hemşerilerimizle orada görüşmeler sağlayarak ilin gelişebilmesi için neler yapılabileceğini ve Avrupa’da ki Tokatlıların bu süreçte hangi rolleri üstlenebileceğini tartıştık.

Türkiye’de gıda sektörüne hakim bir dergi olan Catering Guide ile bir söyleşi gerçekleştirdik. 13 sayfa kadar Tokat’a yer ayrıldı. Odamızın da bu ayrılan yerde ayrıca bir bölümü olacak. Yöresel ürünlerimizi ve mutfak lezzetlerimizi tanıtabileceğimizi düşündüğümüz bu adımın ciddi getiriler sağlayacağına inanıyorum.  İl genelinde ve siz üyelerimiz arasında gıda sektöründe faaliyet gösteren arkadaşlarımızın birçoğu dergi ile ilgili olumlu görüşlerini bizlerle paylaştılar. Biz de buradan hareketle böyle bir çalışma gerçekleştirme kararı aldık.

İçinde bulunduğumuz Mübarek Üç Ayların size, ailenize ve milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyor, işlerinizde kolaylıklar ve bol kazanç diliyorum.

 

Türkiye Cumhuriyeti Büyüktür : 

Değerli Üyemiz;

Yayınlanan son kararnamelerle beraber ülkemizin birçok ilinde Vali değişiklikleri yaşandı. Bu illerden birisi de Valiler konusunda her dönem şanslı olan şehrimiz Tokat oldu. Tokat’a güzel hizmetler bıraktığına inandığım, Kayseri Valiliğine atanan Sayın Valimiz Şerif YILMAZ’ı uğurlamış bulunmaktayız. Kendisine yeni görevinde kolaylıklar diliyor, yapmış olduğu başarılı hizmetlere Kayseri ilimizde de devam edeceğine olan inancımızın tam olduğunun bilinmesini istiyorum.

Sözlerimin başında da belirttiğim üzere Tokat Vali atamaları hususunda gerçekten çok şanslı bir il. Bundan önceki dönemlerde kendisini başarılı geçmişleri ile ispat etmiş bürokratlarımızın yönetimine bırakılan Tokat, Ramazan Bayramının 1. Günü itibari ile kendisini, Tunceli Valiliğinden Tokat Valiliğine atanan tecrübeli isim Sayın Valimiz Mustafa TAŞKESEN’in yönetim ve denetimine bırakmıştır.

Sayın Valimiz TAŞKESEN’in özgeçmişine baktığımızda, hem valilik hem de kaymakamlık yaptığı yerlerin çalışması zor olan şehirler olduğunu görüyoruz. Ama buna rağmen büyük başarıların altına imza attığını görmek biz Tokatlılara umut veriyor. Zira Tokat gibi devlet saygısı ve millet sevgisi ile yoğrulmuş, tarih kitaplarında ülke ve ulus için gözünü kırpmadan kendisini feda eden kahramanları ile yer bulmuş şehrimizde; yapılacak hizmetlerin önüne taş koyacak kötü niyetli kişi ya da gurupların bulunmuyor olmasının, geleceğin Tokat’ının şekillenmesinde emek harcayacak olan Sayın Valimiz Mustafa TAŞKESEN’in çalışmalarını kolaylaştıracağına ve sonuç vereceğine inandırmaktadır. Sayın Valimiz Mustafa TAŞKESEN’e, başta siz değerli üyelerimiz olmak üzere, yönetim kurulum ve şahsım adına başarılar diliyorum. Hoş geldiler, sefalar getirdiler…

Değerli Üyelerimiz;

Son zamanlarda artan terör olaylarının sonucunda şahadet mertebesine yükselen gençlerimizin kahramanlık hikâyeleri tüm yurttaşlarımızı duygulandırmakta ve bölücülere olan kini arttırmaktadır. Köşeye sıkıştırılmış yaralı hayvanlar gibi, son güçleri ile saldırı politikasını güdüyor olan terör örgütü, yapmış olduğu silahlı ve kanlı eylemlerle bizi yıldırmamakta, aksine ulusal bütünlüğümüzü ve fıtratımızdan sökülüp atılamayacak birlik anlayışımızı daha da güçlendirmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyüktür! Terör politikası güden eli silahlı eşkıyalara hiçbir zaman boyun eğmeyecek olan devletimiz, bu sorunu yakın zamanda ortadan kaldıracak olan yürürlükteki planlarını sonuçlandıracaktır.

Silah kullanma yetkisi sadece devlete aittir ve gereken zaten yapılmaktadır. Siz üyelerimizden istirhamım, çalışanlarınız ve çevrenizdekilere, olası bir galeyana gelerek bireysel ya da guruplar halinde fevri hareketlerden kaçınmaları konusunda telkinde bulunmanızdır. Devlet dışında silah kullanan herkes, hukuk kurallarımız çerçevesinde aynı ölçütte cezalandırılmaktadır. Dualar ve demokratik tepkiler dışında, intikam ve kin duyguları ile karşı atağa geçmek ülkemize daha çok zarar verecektir. Tabi ki kin duyulmaktadır. Tabi ki edepsizliğin ve kalleşliğin intikamı alınmalıdır. Bu intikamı alacak olan devletimiz ve buyruğundaki silahlı güçlerimizdir.

Bu uğurda Hakk’a yürümüş olan başta şehrimizin son şehidi Uğur SAĞDIÇ olmak üzere, şahadet mertebesine ulaşmış tüm kahramanlarımızı saygı ve minnet ile anıyor, yakınlarına ve Türk Milletine başsağlığı ve sabırlar diliyorum.

Değerli Üyelerimiz;

Geride bıraktığımız Ramazan Ayı’nda bir takım aktivitelerin altına imza attık. Her Ramazan’da olduğu gibi bu Ramazan’da da gıda yardımı yapan Odamız, toplamda 520 paket gıda yardımı ile muhtaç ailelerin mutfağına katkı sağlamıştır. Toplamda 30 bin liranın üzerinde bir harcama ile yapılan bu yardımların, gerçekten ihtiyaç sahibi olan hemşerilerimize ulaştırılmış olduğunu bilgilerinize sunuyor olmaktan mutluluk duymaktayım. Zira yıl içerisinde de yapılan yardımlarla birlikte Odamız, daha önceki dönemlere nazaran ihtiyaç sahiplerine çok daha fazla yönelmekte, alışmalarımız yardıma muhtaç vatandaşlarımız ifşa edilmeden gerçekleştirilmektedir. Allah, siz değerli üyelerimizin hayırlarını kabul etsin.

Değerli Üyelerimiz;

Uzun zamandır takibatını yaptığımız ve çalışmalarına ağırlık verdiğimiz Coğrafi İşaretlerimizle ilgili gelişmeler devam etmektedir. Üniversitemiz ortaklığı ile yürütülen projemiz kapsamında 5 ürün Tokat Ticaret ve Sanayi Odası adına tescillendirilmiş olacaktır. Daha önceki dönemlerde gerçekleştirdiğimiz ve benim de üzerinde çok durduğum Turizm Çalıştayları sonrasında ortaya çıkarmaya çalıştığımız, şehrin Turizm Master Planı ile ilgili çalışmaları devam etmektedir. Bununla ilgili olarak yakın zamanda siz değerli üyelerimize çok daha detaylı bilgiler verileceğini belirtmek istiyorum. Bu çalışmaların sonuçlanması ile birlikte ilimiz ticari ve sanayi hayatı başta olmak üzere, kültürel ve sosyal anlamda büyük çaplı gelişmeler yaşayacağımızı öngörüyoruz. Allah çalışmalarımızı zayi kılmasın…

Sanayi ve Ticaret Çalıştayları ile başlayan Turizm Çalıştayları ile devam eden, 50’den fazla toplantı ile çeşitli başlıklar altında önümüzü görmemizi kolaylaştıran bilgi paylaşımlarımıza Tarım Çalıştayları ile devam edeceğiz. Yakın zamanda oluşturacağımız komisyon ile çalışmalarına başlayacağımız Çalıştaylarımızın 3. Ayağının, özellikle tarım ve tarıma dayalı sanayiye dayalı bir ekonomiye sahip olan şehrimiz için hayırlar getireceğine inanmaktayım.

Sabrınıza teşekkür ediyor, çalışmalarınızda kolaylık ve bol kazançlar diliyorum.
 
Üye Listesi
İletişim Platformu

Duyurular
Hava Durumu